Pralnia Dry&Clean / Usługi / Impregnacja Odzieży, Śpiworów i Sprzętu typu Outdoor
Impregnacja Odzieży Zimowej, Membranowej i Puchowej, Śpiworów, Plecaków, Walizek i Namiotów
Odzież i Sprzęt turystyczny wykonane są z nowoczesnych tkanin spełniających kilka funkcji równocześnie. Fantastyczne właściwości tych materiałów nie są jednak trwałe i należy o nie dbać i regularnie je odnawiać. Impregnacja chroni tkaninę przed wilgocią i wchłanianiem wody, która zwiększa ciężar tkaniny, zmniejsza właściwości termoizolacyjne wypełnienia odzieży oraz zatyka membrany oddychające. Ważną funkcją nowoczesnych impregnatów jest także ochrona przed promieniowanie UV, które z czasem uszkadza i osłabia włókna materiałów oraz odpowiada za blaknięcie kolorów.
Co możemy zaimpregnować w Pralni Dry&Clean?
Pralnia oferuje specjalistyczną impregnację odzieży i sprzętu typu outdoor. Impregnacji może być poddana:
- odzież membranowa oddychająca (Goretex, Sympatex, Texapore, HyVent, Aquatex itp.);
- odzież puchowa (impregnacja warstwy wierzchniej oraz puchu)
- odzież sportowa bawełniana
- śpiwory puchowe i syntetyczne
- plecaki oraz walizki materiałowe
- namioty, parasole i pergole
- pokrowce na łódki i bimini
Należy pamiętać, że materiał przeznaczony do impregnacji powinien być wyczyszczony i odtłuszczony, co pozwoli na trwałe połączenie środka impregnującego z włóknami tkaniny. Drugą istotną rzeczą jest konieczność stosowania impregnatów dedykowanych do danego typu materiału. Impregnacja odzieży puchowej, membranowej czy bawełnianej wymaga indywidualnego podejścia i użycia innych środków lub odmiennej metody impregnacji.
W pralni Dry&Clean w procesie profesjonalnej impregnacji, zależnie do rodzaju materiału, warstwa hydrofobowa nanoszona jest metodą kąpielowa lub natryskową. Cześć impregnatów wymaga także utrwalenia termicznego tj. podgrzania materiału w celu utrwalenia warstwy DWR i związania jej z tkaniną.
Impregnacja Odzieży Membranowej i Oddychającej
Membrana
Odzież i śpiwory z membraną, wykonane są z nowoczesnych materiałów oddychających. Membrana jest cienką, sprężystą, półprzepuszczalną powłoką, która znajduje się pomiędzy tkaninami kurtki/śpiwora, która przybiera formę porowatej struktury. Pory te są wielokrotnie mniejsze niż krople wody, ale na tyle duże, żeby swobodnie przepuszczać parę wodną. Dzięki temu wilgoć z otoczenia nie przedostaje się pod materiał, a kurtka nie przemaka. Podczas wzmożonego wysiłku nasz pot zamienia się jednak w parę wodną, która zostaje odparowana na zewnątrz. W ten sposób membrana „oddycha”, jednocześnie wspierając właściwą termoregulację organizmu.
Warstwa DWR
Materiały wierzchnie odzieży pokryte są dodatkowo hydrofobową warstwą DWR (Durable Water Repellent), która chroni przed wsiąkaniem w nie wody. DWR jest trwałą impregnacją tkaniny bądź dzianiny dodawaną w fabryce i zapewniającą wodoodporność. Działanie DWR nie jest jednak stałe i ulega pogorszeniu z czasem. Kontakt z brudem, kurzem, płynami czy innymi zanieczyszczeniami powodują skrócenie okresu przydatności. Objawami zużycia jest min. zwiększona waga produktu oraz kondensacja wilgoci.
O ten duet – Membranę i DWR – należy odpowiednio zadbać, a regularne pranie staje się więc koniecznością. W procesie prania warstwa DWR także ulega częściowemu wypłukaniu. Dlatego też zalecane jest jej regularne odnawianie. Impregnaty stosowane do tego typu odzieży powinny utworzyć trwałą barierę dla kropli wody przy jednoczesnej ochronie samej membrany i nie zatykaniu jej por „oddychających”.
Impregnacja Puchu – Odzieży i Śpiworów
Puch, zwłaszcza gęsi, jest bez wątpienia jedną z bardziej pożądanych ocieplin naturalnych, stosowanych w kurtkach zimowych i outdoorowych. Wynika to głównie z jego doskonałych parametrów termoizolacyjnych. Ma on jednak także pewne mankamenty.
Jak powszechnie wiadomo, puch naturalny chłonie wodę, a przemoczony chwilowo traci swoje właściwości izolacyjne. Jeśli jednak wybraliśmy kurtkę z hydrofobową powłoką DWR, nie musimy się martwić o tak szybkie zawilgocenie puchu. Technologia ta działa jak swego rodzaju bariera ochronna, która spowalnia wchłanianie wody przez tkaninę. Pamiętajmy jednak, że DWR to nie wodoszczelność, na długiej mżawce kurtka nam przemoknie.
Podobnie jak w przypadku odzieży membranowej, warstwę DWR należy regularnie odnawiać gdyż ulega ona naturalnemu zużyciu w trakcie użytkowania odzieży oraz w procesie prania. W przypadku odzieży i śpiworów puchowych należy używać specjalistycznych impregnatów, które nie sklejają puchu. Są to środki na bazie "oddychającego" elastycznego wodoodpornego elastomeru, który przywiera do włókien tkaniny i materiału wypełniającego.
Impregnacja Plecaków i Walizek Materiałowych
Każdy turysta, czy to górski czy ten podróżujący samolotem mógł doświadczyć przykrej niespodzianki, gdy materiał plecaka lub walizki został przemoczony, a ich zawartość nadawała się do suszenia. Można temu jednak zaradzić. Pralnia Dry&Clean wykonuje specjalistyczne pranie i impregnację zarówno plecaków jak i walizek nanosząc trwałą warstwę DWR nadającą właściwości hydrofobowe.
Impregnat nanoszony metoda natryskową wiąże się z tkaniną zewnętrzną oraz wypełnia przestrzeń pomiędzy włóknami. Powoduje to zwiększenie napięcia powierzchniowego wody na tkaninie i spływanie kropel zamiast ich wsiąkanie w materiał.
Pamiętajmy jednak, że DWR, to nie wodoszczelność, na długiej mżawce lub ulewnym materiał przepuści jednak wilgoć.
Impregnacja Namiotów
Więcej informacji dotyczących prania i impregnacji namiotów znajduje się na podstronie Pranie Namiotów i Przedsionków.